O projekcie



NASZA MISJA

Wolne Lektury to darmowe książki, które trafiają do dzieciaków w całej Polsce dzięki innowacyjnej wolnej bibliotece z lekturami szkolnymi i tysiącami e-książek i audiobookami. Naszą misją jest wspieranie dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin i miejscowości, w których brakuje księgarń i bibliotek. Chcemy, by miały łatwy i bezpłatny dostęp do e-książek — lektur szkolnych, ciekawych i wartościowych powieści, opowiadań, wierszy. To ważne, ponieważ w 32% domów w Polsce nie ma ani jednej książki (dane Biblioteki Narodowej, 2022). Wyrównujemy także szanse edukacyjne dzieciaków, dając im łatwy dostęp do obowiązkowych lektur szkolnych. Jesteśmy częścią ruchu wolnego internetu, wolnej kultury i wolnego oprogramowania — publikujemy wyłącznie na wolnych licencjach, bo każdy ma prawo do kultury!

NASZE DZIAŁANIA

Wolne Lektury to biblioteka internetowa z ebookami i audiobookami czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zbiory dostępne są całkowicie za darmo i bez rejestracji. Codziennie w poszukiwaniu książek zagląda do naszej e-biblioteki ponad 15 tys. uczennic i uczniów. Łącznie z e-biblioteki Wolne Lektury korzysta ponad 6,4 mln unikatowych użytkowników rocznie, w tym wielu dorosłych. Dzięki nowym technologiom każdy może nosić w kieszeni całą bibliotekę!

W zbiorach Wolnych Lektur znajduje się 6837 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wydajemy też własne tłumaczenia klasyki na wolnej licencji, m.in. Doktora Dolittle, Małego Księcia i Inwazję jaszczurów, Rok 1984, pełną listę znajdziesz tu) .
Wszystkie dzieła są przez nas opracowane — opatrzone przypisami, motywami, odniesieniami do Wikimedia i udostępnione w kilku formatach do czytania online lub pobrania na własne urządzenie (HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2). Pracujemy na własnych systemach informatycznych, rozwijając wolne oprogramowanie.
Nagraliśmy i udostępniliśmy także ponad 1 tys. audiobooków, czytanych przez wybitnych lektorów. Audiobooki są niezastąpioną pomocą dla uczennic i uczniów z dysleksję i innymi dysfunkcjami czytania, wynikającymi z zaburzeń uwagi (np. ADHD, spektrum autyzmu) czy motoryki. Przygotowujemy je także w formatach DAISY i EPUB 3 MO dla uczennic i uczniów słabowidzących, niewidomych.

Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury wydajemy na wolnych licencjach, dzięki czemu każdy może je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.
Poza prowadzeniem biblioteki, angażujemy się w promocję czytelnictwa poprzez organizowanie konkursów dla szkół i młodych twórców, prowadzimy darmową szkołę poezji.

Wolne Lektury to projekt fundacji Wolne Lektury realizowany pro publico bono od 2007 roku, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W Komitecie Honorowym Wolnych Lektur zasiadają: prof. Maria Janion, prof. Grażyna Borkowska, prof. Przemysław Czapliński, prof. Mieczysław Dąbrowski, prof. Ewa Kraskowska, prof. Małgorzata Czermińska, prof. Jerzy Jarzębski i prof. Piotr Śliwiński.

Działamy tylko dzięki dotacjom i darowiznom. Jeśli podoba Ci się to, co robimy, dorzuć się! Dowiedz się więcej o tym, jak przekazać darowiznę lub 1,5% podatku na Wolne Lektury.

Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

Większość utworów w bibliotece nie jest objęta majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej. Nasze wydania, w tym dodatkowe materiały w tekście (przypisy i motywy literackie) udostępniamy na wolnych licencjach, co oznacza, że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać pod warunkiem zachowania warunków licencji i Zasad wykorzystania Wolnych Lektur.

Nagrania audiobooków podlegają ponadto ochronie praw pokrewnych do artystycznych wykonań i fonogramów. Udostępnione są również na jednej z wolnych licencji, co oznacza, że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać pod warunkiem zachowania warunków licencji i Zasad wykorzystania Wolnych Lektur.

W zasobach biblioteki znajdują się również utwory nadal objęte majątkowymi prawami autorskimi, które autorzy lub spadkobiercy praw udostępnili na licencji: CC Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 lub Licencji Wolnej Sztuki 1.3.. Aby z nich korzystać, zapoznaj się z treścią tych licencji.